Co nevynechat v Třebíči a okolí

Bazilika sv. Prokopa
Bazilika sv. Prokopa

Celý areál bývalého benediktýnského kláštera spolu s židovskou čtvrtí se hřbitovem, byl roku 2003 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.  Ke klenotům chrámu patří chrámová předsíň, románská rozeta, jedinečné nástěnné malby. Neméně zajímavá je i krypta, jejíž klenbu podpírá 50 sloupů. Bazilika sv. Prokopa je nepřehlédnutelnou dominantou města Třebíč.

Vodojem Kostelíček
Vodojem Kostelíček

Vodojem Kostelíček můžeme najít na Strážné hoře u Kostelíčku. Dříve sloužil jako zásobárna vody pro město Třebíč. Bohužel v 70. letech 20. století jako vodárna přestal městu kapacitně stačit. V roce 2015 byla vodárna přebudována na rozhlednu s vyhlídkou ve 20 metrech nad zemí nabízející jedinečný pohled na Třebíč a okolí.

Sport a welness
Sport a welness

K běhu, na kole či kolečkových bruslích nebo jen k procházkám můžete využít sportovní okruh Zámiš-Bažantnice. Vodní vyžití najdete v aquaparku Laguna nebo venkovní koupaliště Polanka. Pokud máte rádi vodní adrenalin, určitě navštivte Wake park v Borovině. Nadšení cyklisté určitě uvítají cyklotrasy jako je městský okruh, trasa na Vysílač Pocoucov, na rozhlednu Pekelný kopec, trasu Račerovice-Ptáčov či mezinárodní stezku Raabs. 

Karlovo náměstí
Karlovo náměstí

Svou rozlohou patří mezi největší česká náměstí u nás. Karlovo náměstí bylo pojmenováno podle císaře Karla IV., který společně s Janem Lucemburským roku 1335 udělil povolení opevnit se hradbami a řídit se normou městského práva. Za zmínku stojí 3 renesančně zdobené domy se sgrafity, tzv. Františkovský (Malovaný), Ráblův (Černý) a dům s č.p. 19. Uprostřed náměstí stojí sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Další významnou stavbu která stojí za povšimnutí je Fuchsova spořitelna či Národní (dříve besední) dům. Nyní náměstí prochází revitalizací.

Židovská čtvrť
Židovská čtvrť

Třebíčské Židovské město tvoří přes 100 zachovalých domů společně se židovským hřbitovem. Za zhlédnutí určitě stojí Přední a Zadní synagoga, obecní dům, dům rabína, chudobinec, nemocnice, škola a další. Na židovském hřbitově je dochováno okolo 11 000 hrobů a 3000 původních náhrobků. Roku 2003 společně s dalšími památkami zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je bezmála nejzachovalejší židovskou čtvrtí mimo území Izraele Romantické uličky, průchody, verandy Židovské čtvrti na vás dýchají svou historií a jedinečnou atmosférou.

Historický větrný mlýn
Historický větrný mlýn

Větrný mlýn patří mezi české technické unikáty, kdy se díky energii větru používal výhradně na drcení kůry, tzv. třísla, pro místní koželuhy. O tuto vyjímečnou stavbu se zasloužily bratři Budischowští, stavitelé mlýna, a tehdejší majitelé dvou největších koželužských továren. Po rozsáhlé rekonstrukci můžeme ve mlýně najít expozici koželužství, ale i expozici sociálního bydlení připomínající osudy lidí, kteří za 1. světové války zde našli své skromné útočiště.  Tento skvost najdeme v městské části Borovina.

Zámecký areál
Zámecký areál

Mineralogická expozice, svět portálů a bran, expozice věnovaná šlechtickému rodu Valdštejnů a mnoho dalšího se nachází v bývalém valdštejnském zámku. Předzámčí je svým obsahem orientováno dětem, kde naleznete interaktivní expozici Cesty časem. V přilehlém sousedství se je zámecká ledovna, s rozsáhlými podzemními prostory (téměř 38 dlouhá a 8 metrů široká), které slouží jako netradiční výstavní síň s více jak 80 masivními kamennými artefakty. Za zmínku stojí i bylinková zahrádka, kde je z hradeb vyhlídka do centra města Třebíč. Areál je obklopen zámeckým parkem, podzámeckou nivou (panskou loukou), která často slouží společenským akcím jako je festival Zámostí.

Pro děti
Pro děti

Alternátor - Ekotechnické centrum - Věda na kouli, energie a náš svět, zábavné science-show, historie borovinské továrny, plnou parou vpřed,

Zaujmout i nejmenší návštěvníky je většinou oříšek. Proto si město Třebíč připravilo i pro ty nejmenší interaktivní expozici Cesty časem v části Předzámčí na třebíčském zámku. I malý návštěvníci tak můžou poznat třebíčské památky. Tato expozice je přesně určena k tomu, co jinde v expozicích není dovoleno.

Skvělou zábavu pro děti ale i dospělé si pro vás připravila Mozkoherna Evy Fruhwirtové. Je první a jediná v České republice kde si své mozkové buňky můžete rozhýbat pomocí mozkohraček či vyzkoušetjiné  neurotechnologiemi.

V bývalé sýpce třebíčského zámku vzniklo zábavní centrum Labyrint. Jak už název napovídá, celou čtyřpatrovou budovu protíná jeden velký labyrint, kde si nejen děti užijí spoustu zábavy.   

Dětský zábavní park Střítež

Outdoor Resort Březová